בית כנסת באודסהורן בו היתה קהילה יהודית שגידלה יענים ואיננה עוד
אנדרטה לשואה באמסטרדם-בית הכנסת בבודפשטבית כנסת באודסהורן בו היתה קהילה יהודית שגידלה יענים ואיננה עוד

הפינה היהודית במסעותי ברחבי העולם

אחד הרגעים המרטיטים שעברתי בחיי היה זה כאשר עמדתי על שפת העמק בבאבי יאר בו נרצחו במספר שעות כ-56000 יהודים. ויותר מאוחר בעיירה באומן, ליד האנדרטה לזכרם של למעלה מעשרים אלף יהודי המקום שנרצחו תוך מספר שעות. היה זה מזעזע לחשוב שפה נרצחו רבבות יהודים על נשיהם וטפם בעוד שבישראל בכל מלחמותיה מאז מלחמת העצמאות נהרגו כעשרים…

אזרחי פמפלונה חוגגים ברחובות חג מסורתי
אביר ממסעי הצלב במוזיאון ברצלונהאוכלים המבורגר במסעדת חוף בטננריףאזרחי פמפלונה חוגגים ברחובות חג מסורתי

ספרד

היה לי העונג לבקר בספרד פעמים רבות בטיולים אישיים עם חניתה אשתי , שכרתי פעם קטנוע בקוסטה בראבו וחניתה הודיעה לי ששעונה היקר אבד בעת הנסיעה . קבלתי פצויים מחברת הביטוח ולאחר חדשים רבים התברר לי שהשעון צנח לכיסי בווסט מעור , אותו לבשתי באותה נסיעה. פניתי לסוכן הביטוח להחזיר את הפיצוי שקבלתי. הוא אמר שאשכח מהעניין שכן הפרוצדורה הקשורה בהחזר תהיה כל כך מסובכת שמוטב לא להתחיל בה. בקרתי מספר פעמים בספרד כמדריך קבוצות ובעיקר במדריד על אוצרותיה ובעיר טולידו על עברה היהודי. . ערכתי עם בת זוגי צביה סיור ברכב מברצלונה לעבר הרי הפירי,נאים ובקרנו בין השאר בעיר פמפלונה בה נערך מדי שנה מירוץ שוורים מוטרף בחוצות העיר. המשכנו לעבר המדינה הקטנטונת אנדורה השוכנת בהרי הפירנאים שהפכה לחנות "דיוטי-פרי" גדולה. אך עיקר ההנאה היתה בטיול בחבל הבאסקים בעיר גרניקה שנהרסה במלחמת אזרחים והצייר פיקאסו הנציח אותה ביצירה הנקראת על שם העיר. הוא הרשה להציג את היצירה בספרד רק לאחר מותו של הגנרל פרנקו.
בגרניקה נמצא גם אולם הפרלמנט של חבל הבאסקים שנהנה מאוטנומיה מסוימת . ערי חבל הבאסקים הם יפהפיות ביחוד הערים לאורך הרביירה של הים הצפוני. בעיר הבאסקית בילבאו נמצא מוזיאון גוגנהיים המדהים . שעיצובו מושך רבבות תיירים מכל העולם. בעיר הבאסקית ויטוריה ובעיר סאן סבסטיאן נהננו מארוחות שחיתות במסעדות בעלות כוכבי מישלן, מתברר שיש יותר מסעדות גורמה בחבל הבאסקים מאשר בכל איזור אחר באירופה. אך העיר שזכתה לאהבתנו וחזרנו אליה מספר רב של פעמים היתה העיר הקטאלונית ברצלונה, על יצירתיו של האדיכל גאודי וכמובן שדרות הראמבלס עם הפסלים החיים העומדים בכל פינה.
שם ברובע העתיק של ברצלונה , גילינו גם בית כנסת עתיק שריד ליהודי ספרד. בעיר התרבותית הזו ברצלונה חזינו בהפגנות רבות שנערכות בעיר ודורשות עצמאות לקטלוניה.
במוזיאון העירוני של ברצלונה ,התבוננו בתערוכות המבכות את התבוסה של הרפובלקנים במלחמת האזרחים ובקרנו גם בעמק הנופלים שבנה פרנקו להנצחת חייליו שנהרגו באותה מלחמה
ראינו את הצלב הענק שהוקם במקום ואת הכנסיה הענקית שנחפרה בתוך הסלע בעבודת הכפיים של שבויי המלחמה מהצבא הרפובלקני.
מברצלונה יצאנו להפלגות רבות ביעדים כמו פלמה דה מיורקה וביחוד להפלגה שפקדה את כל האיים הקאנריים , היה מעניין לראות את ההבדלים בין כל אי ואי .בטננריף היתה לנו הזדמנות לשהות שבועיים ארוכים. ולטייל באי לאורכו ולרוחבו. זכיתי בזמנו ככתב תיירות להיות אורח של משרד התיירות הספרדי וליהנות מאירוח בבתי מלון ייחודיים שהוקמו במנזרים ובמבצרים עתיקים..